Záchranou stanici pro poraněné živočichy provozuje Městské muzeum Františkovy Lázně při přírodovědném pracovišti Soos od roku 1988. Stanice pečuje o všechny druhy volně žijících poraněných nebo vysílených živočichů mimo vlka, medvěda a losa, pro které nemáme odpovídající vybavení. Stanice je členem Národní sítě záchranných stanic a má přidělenou působnost ve správních územích měst Aš, Cheb a Sokolov. Více informací lze nalézt na www.zvirevnouzi.cz
Část areálu stanice je zpřístupněna veřejnosti a můžete se tu dozvědět podrobnosti o činnosti stanice a druzích ošetřovaných živočichů. Ve voliérách jsou umístěni dravci, které kvůli následkům poranění nelze vypustit zpět do přírody. Nejstarším obyvatelem je výr velký, který je zde od roku 1997, kdy byl převzat od nadace Berkut ve stáří 3 roky. Dalšími obyvateli jsou sova pálená, puštík obecný, luňák hnědý, jestřáb lesní, nejpočetnější jsou poštolky a káňata.
Do stanice se k ošetření, nebo k dokrmení a osamostatnění dostávají také velmi vzácné druhy zvířat. Například morčák velký, křivka obecná, včelojed lesní, kulíšek nejmenší nebo sýc rousný. Ze savců jsou nejběžnější ježci, ale ošetřován byl také jezevec lesní, několik druhů netopýrů nebo mýval severní a další druhy.
Většina poranění ptáků způsobují stále od elektrovody, u savců jsou poranění nejčastěji způsoben dopravními prostředky. V posledních letech již nejsou zaznamenávány poranění postřelením, které byly v počátcích stanice dosti časté. Nejvděčnější pacienti jsou nedospělá nesamostatná mláďata. Po dokrmení jsou vypouštěna zpět do přírody. Bohužel byla řada z nich odnesena z přírody zbytečně. (kb)
Telefon stanice: + 420 731 824 390
Provoz záchranné stanice v roce 2021 finančně podpořily tyto obce, města a instituce:
Podporovatelům velmi děkujeme.
Karlovarský kraj |
||
Nadace na ochranu zvířat |
Copyright © 2024 MUZEUM Františkovy Lázně