od 12. 7. 2013 do 18. 9. 2013

Profil: www.milan-bauer.cz/

Milan Bauer

Narozen: 11. 8. 1960
Po ukončení studia na Střední keramické škole v Bechyni se rychle zapojil do grafické tvorby a zaujal jasné postavení mezi českými grafiky. Svoje odborné znalosti získané ve škole příbuzného oboru doplňoval soukromým studiem u pražského výtvarníka Spytimíra Bursíka. Milan Bauer zaujal odbornou veřejnost svým osobitým stylem, který se vyznačuje po formální stránce detailním propracováním daného námětu, jehož ústředním motivem bývá často starodávná technika. S trochou nadsázky je možné jeho tvorbu označit jako „poezii techniky“. Vznikla řada grafických listů inspirovaných dosud neobjeveným vynálezcem Ferdinandem Gramatikou (Pozůstalost F. G. I  a II, Z kabinetu F.G.) ať už se jedná o různé samohyby, motocykly, lokomotivy, nebo i lehce strašidelné biomechanoidy. Inspiraci čerpá i z knih anatomie a starých katalogových listů továren.

Grafiky Milana Bauera vznikají převážně technikou leptu, ale i dalšími hlubotiskovými technikami. Možnost je shlédnout měli milovníci umění jak doma, tak i v zahraničí. Jeho ex-libris jsou ozdobou soukromých sbírek i muzeí.

Kromě tvorby grafických listů se Milan Bauer věnuje grafickému designu, grafické úpravě knih (Šumavské vzpomínky na časy, kdy práce voněla dřevem), kalendářů a časopisů (Vítaný host na Šumavě a v Českém lese).