Koncert staré hudby u příležitosti zakončení sezóny na hradě Seeberg12. 11. 2016 od 15:30 hod.

Trio In Cordis Ensemble

Unikátní koncert hudby italského seicenta.

Vstup 110 Kč.
Předprodej vstupenek v Městském muzeu, na hradě Seeberg a v Městském infocentru.
POZOR! Omezený počet míst.

Autobusová doprava ZDARMA – odjezd v 14:45 hod. ze zastávky Městské sady.

Affetti Amorosi

Vášně v hudbě italského seicenta

B. Ferrari, C. Monteverdi, T. Merula, M. Cazzati, A. Falconieri,

G. G. Kapsperger, S. Landi, A. Piccinini, B. Castaldi

Je tomu tři a půl století, co René Descartes popsal ve spisku Vášně duše (Le Passions de l'âme, 1659) šest základních afektů – úžas, láska, nenávist, touha, radost a smutek. Z těch dále povstává nepřeberné množství afektů dalších (bázeň, žárlivost, pohrdání, doufání, stesk, pohoršení, hrdost, vztek ad.).  Poezie, hudba a divadlo šly ještě dále, nezabývaly se pouze afekty samými, ale i stavy a rozpoloženími které jimi byly způsobeny.

Díla představovaná v projektu Affetti Amorosi prozkoumávají jak poeticky, tak také hudebně i ta nejzastrčenější zákoutí lidské emocionality. V harmonickém souznění slov a tónů italských mistrů se odvíjí nit příběhu milostného vzplanutí, zdánlivě nekonečné radosti, bezohledné zrady, vznětlivé žárlivosti i hrdého odpoutání. V duchu italské  commedie dell'arte a jejích charakterů masek jsou pak jednotlivé vášně představovány podobně charakterově vyhraněnými instrumentálními skladbami.

Zcela v souladu dobového chápání se na pozadí objevují hudební nástroje s jejich charakteristickou symbolikou. Kupříkladu věčné harmonizující napětí mezi ženským a mužským principem se přenáší mezi je představující loutnu (luna) a harfu (slunce).

In Cordis Ensemble
totiž