Zvířecí kosti jako staré kronikyZvířecí kosti jako staré kroniky – Ing. Lenka Kovačiková, Ph.D.

27. 10. 2016 od 17:15 hod.

Zaměření přednášky lze zjednodušeně shrnout do několika otázek, na něž se pokusíme nalézt odpovědi. Mohou nám kosti zvířat, které jsou spolu s keramikou, základy staveb či kovovými předměty objevovány při archeologických výzkumech, říci více o naší minulosti? Jaká zvířata člověka obklopovala v pravěku a jaká ve středověku? A jak se vyvíjel náš vztah ke zvířatům v čase? Odrazil se v našem jídelníčku nebo každodenních činnostech?

Lenka Kovačiková působí jako archeozoolog v Laboratoři archeobotaniky a paleoekologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Specializuje se především na počátky zemědělství na našem území, ale zajímá se také o vývoj vztahu člověk-zvíře v mladších obdobích naší minulosti, například v raném a vrcholném středověku.