Ulrika von Levetzow přednáškaPřednáška Mgr. Jiřího Šlajsny, historika Oblastního muzea v Mostě.

27.11.2019 od 19 hodin

Nové poznatky o životě, osudu a rodině poslední múzy a lásky Johanna Wolfganga von Goetha.

Ulrika von Levetzow nebyla jen hrdinkou jednoho z nejznámějších milostných příběhů Evropy, sama o sobě byla fascinující osobností. Její život silně ovlivnila osoba jejího nevlastního otce Františka Josefa z Klebelsbergu. Společně s ním patřila do okruhu zakladatelů a podporovatelů Vlasteneckého muzea (později Muzea Království českého / Národního muzea). Stejně jako on měla silné sociální a vlastenecké cítění. Po smrti své matky a nevlastního otce zdědila třebívlické panství. Přímo v Třebívlicích pak založila školu pro nezaopatřené dívky. Byla členkou Společnosti přátel Muzea Království českého a do sbírek budoucího Národního muzea věnovala velkou část pozůstalosti po svém nevlastním otci i matce. Ulrika se nikdy nevdala a její majetek zdědil její synovec Adalbert von Rauch, kterého společně s jeho bratrem Franzem vychovávala po smrti jejich matky, své sestry Amálie von Rauch.