Výstava „Alexander von Humboldt – objevy a metamorfózy 1769–2019“

Alexander von Humboldt

Objevy a metamorfózy 1769-2019

Sbírka profesora Heina a fotografie Sinje Dillenkofer v Městském muzeu Františkovy Lázně

„Humboldt je nejspíš nejdokonalejším vědcem své doby.“ (Thomas Jefferson)

Se svými úvahami o interdisciplinárním vnímání přírody a člověka patřil Alexander von Humboldt (1769–1859) k nejvýznamnějším vědcům své doby. Díky svému liberálnímu světonázoru byl také jedním z prvních kritiků otroctví a etnického útlaku.

Alexander von Humboldt svým dílem zásadně předběhl svou dobu, což dokládají v současnosti nanejvýš aktuální témata jako klimatické změny či přelidnění planety. Při akcích jako „Fridays for future“ (školní stávky pro klima) by byl jistě zvaným řečníkem, jenž dokáže pojmenovat možná řešení.

Nechť je nám tedy 250. výročí narození Alexandra von Humboldta příležitostí, abychom se společně vydali po stopách tohoto vědce, badatele a člověka.

Městské muzeum Františkovy Lázně prezentuje od 8. 11. 2019 do 1. 3. 2020 výstavu vytvořenou v partnerském městě Bad Soden, jež sestává z předmětů ze sbírky profesora Heina a fotografií stuttgartské umělkyně Sinje Dillenkofer. Vernisáž výstavy se koná 8. listopadu v 19 hodin.

„Považoval jsem za lepší udělat alespoň něco, nežli se o nic ani nepokusit s argumentem, že vše nelze zvládnout.“ (A. v. Humboldt)