Prednáška Přineseno Dr. Elisabeth FendlPřineseno. Památky z vlasti a jejich význam pro české Němce. Přednáška Dr. Elisabeth Fendl

15.10. 2019 v 19 hodin

Zavazadla vysídlených Němců z Čech tvořilo především to nejdůležitější pro přežití: potraviny, postele a oděvy. Do uprchlických kufrů a beden se však většinou vtěsnaly také individuální (vzpomínkové) předměty, s jejichž záchranou se navíc obvykle pojí různé dobrodružné příběhy. Některé části těchto „zavazadel naplněných vzpomínkami“ nabývaly v pozdějším životě svých majitelů zcela nepostradatelného významu. Dokonce i „banální“ všední předměty tak mohly, často jako jediná upomínka na starou vlast, získat pro mnohé vysídlence vysokou osobní hodnotu. Ta se dotýká méně předmětu samotného, jako spíše vzpomínek s ním spojených. Kterýkoli předmět se tak mohl jako „kousek domova“ stát významným.

Po dokončení studia etnografie a kunsthistorie v Regensburgu a Marburgu pracovala Elisabeth Fendl jako odborná asistentka na katedře etnografie řezenské university, načež roku 1990 nastoupila místo vedoucí Egerland-Musea v Marktredwitz. Od roku 2000 působí jako vědecký pracovník při Institutu pro národopis Němců východní Evropy (IVDE) na posici referentky pro české země. Roku 2005 promovala u profesora Konrada Köstlina ve Vídni. V letech 2013–2016 se podílela na vzniku Sudetoněmeckého musea v Mnichově. Její odborný zájem spočívá v oblasti vysídlenecké „Erinnerungskultur“ (kultura vzpomínání) a kulturních dějin českých zemí. Dále se věnuje problematice hmotné kultury v musejních sbírkách a dějinám národopisu východních německých jazykových oblastí.