Plakát výstavyV roce 2018 si Františkovy Lázně podobně jako celá střední Evropa připomínají mnoho významných výročí. Mezi nimi také 250 let od narození rakouského císaře Františka I., který Františkovým Lázním propůjčil své jméno a jehož osobu s městem pojí bezpočet souvislostí. Městské muzeum proto u příležitosti tohoto jubilea připadajícího na 12. února přichystalo výstavu věnovanou vztahu slavného panovníka k Františkovým Lázním a také císařově pomníku z dílny významného bavorského sochaře Ludwiga von Schwanthalera, od jehož odhalení uplyne v létě 2018 právě 165 let. Výstavu nacházející se v 1. patře hlavní budovy muzea lze navštívit do 28. října 2018.

Výstavu „Pomník císaře Františka I.“ zahájila dne 12. února 2018 františkolázeňská rodačka a zasloužilá mentorka muzea Dr. Ulrike Zischka svou přednáškou nazvanou „250. výročí narození rakouského císaře Františka I. – panovníka, jenž dal Františkovým Lázním své jméno“, jež je v digitální podobě dostupná v rubrice Články. V tištěné podobě je pak k disposici všem návštěvníkům muzea.

„Dnešního dne oslavujeme 250. výročí narození císaře Františka I. – připomeňme si proto zde v muzeu tohoto panovníka a mecenáše, jenž propůjčil Františkovým Lázním své jméno.

Před 90 lety mohl někdejší ředitel městského muzea Alois John shlížet z okna svého pracoviště na památník císaře Františka I. stojící pod kaštany ve dvoře domu Aeskulap, kde se tehdy muzeum nacházelo. Slavná socha císaře tam byla umístěna poté, co byla roku 1925 z politických důvodů odstraněna ze svého původního místa. Nyní, v roce 2018, kdy se její význam opět posunul, stojí socha již delší dobu na Isabelině promenádě a také zde v muzeu nalézáme předměty, které dokládají význam císaře Františka pro Františkovy Lázně…“
Kompletní text přednášky ke stažení ZDE

Symbol Františkových Lázní – socha císaře Františka I. z dílny Ludwiga von Schwanthalera odhalená roku 1853