Přednáška „Okrašlovací spolek města Františkovy Lázně v letech 1881-1938“25. 10. 2017 od 19 hodin

Okrašlovací spolek města Františkovy Lázně v letech 1881-1938

Přednáška historika Štěpána Karla Odstrčila k právě probíhající výstavě „Wiedermannův park – Zelená paměť Františkových Lázní“

Františkovým Lázním se v češtině často přezdívá „Zelená oáza klidu“. Málo kdo si však položí otázku, kde se tato oáza uprostřed zemědělské krajiny Chebské pánve vzala. Takto krátce lze shrnout úvahy, kterými se již od počátku letošního roku zabývá historik františkolázeňského muzea Štěpán Karel Odstrčil, jemuž připadla úloha přichystat obsah informačních tabulí pro nově upravovaný park na východním okraji města, známý pod označením „Zátiší“. Za tímto účelem provedená recherche však odhalila překvapivě mnoho historického materiálu, jehož rozsah dalece přesahoval potřeby původního záměru. Františkolázeňské muzeum proto využilo příležitosti a přichystalo stávající výstavu „Wiedermannův park – Zelená paměť Františkových Lázní“, jež rekonstruuje zapomenutý příběh františkolázeňské zeleně. Ten by měla doplnit také chystaná přednáška věnovaná historii františkolázeňského okrašlovacího spolku založeného roku 1881, jež zároveň nabídne bezpočet dalšího obrazového a jiného materiálu, který již nebylo možno do výstavy zahrnout.

.      Franz Köppl, Georg Hoyer, Gustav Wiedermann, Max Wolf, J. F. Kopp a Dr. Leopold Fellner – městští radní, členové okrašlovacího spolku, angažovaní občané a významné osobnosti Františkových Lázní, které dnes téměř nikdo nezná… neprávem. I o tom bude přednáška Š. K. Odstrčila v Městském muzeu 25. října 2017